Kuba - w rytmie salsy

Kuba, Karaiby 15 dni Wielkość Grupy: 11 osób

Terminy i ceny

Wybierz termin podróży!

Jeżeli interesuje cię ta wyprawa, skontaktuj się z nami.

Cena zawiera

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa - Hawana- Warszawa (do kwoty 3000 zł)
 • 13 noclegów, zgodnie z programem – 9 noclegów w casa particulares - prywatne pokoje u Kubańczyków (pokoje 2-osobowe z łazienką i klimatyzacją) i 4 noclegi w resorcie 4* all inclusive na Cayo Santa Maria
 • opiekę polskiego pilota podczas trwania całej wyprawy
 • bilety wstępu do wszystkich atrakcji zawartych w programie
 • całkowity transport podczas wyprawy: prywatny busik, taxi
 • ubezpieczenie KL – 50.000 Euro, KR – 6.000 Euro, NNW – 15.000 złotych, Bagażu – 1.000 złotych (możliwe indywidualne rozszerzenie)
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • wiza

Cena nie zawiera

 • wyżywienia (oprócz pełnego All Inclusive na Cayo Santa Maria) - około 20 CUC dziennie
 • wydatków własnych
 • zwyczajowych napiwków - około 50 USD

Opis podróży

     Wyprawa na Kubę to przeniesienie się w zupełnie inny świat. Z jednej strony można poczuć się jak w połowie XX wieku, widząc tak wiele starych amerykańskich samochodów oraz podziwiając największe budowle w Hawanie, z których większość powstała przed Zwycięstwem Rewolucji w 1959 roku. Z drugiej strony większość Kubańczyków korzysta z nowoczesnych technologii: posługuje się smartfonami, łączy się z bezprzewodowym internetem na głównych placach miast, coraz więcej osób posiada tablety, laptopy, płaskie telewizory. Poza tym na wyspie znajduje się wiele kolonialnych domów - niektóre zostały ładnie odrestaurowane, inne niestety podupadają, więc trzeba uruchomić wyobraźnię, żeby dostrzec ich dawne piękno. O prawdziwym klimacie Kuby decydują jednak mieszkańcy – pogodni, otwarci i zazwyczaj uśmiechnięci, mimo trudnych warunków życia. Starają się cieszyć każdą chwilą, a lekarstwem na każde zmartwienie wydaje się być wszechobecna głośna muzyka i szklaneczka lokalnego rumu. Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej skomplikowana, o czym skorzy do pogawędek Kubańczycy chętnie rozmawiają.                   

      Podczas naszej wyprawy będziemy mieli okazję poznać różne oblicza Kuby. Odwiedzimy duże tętniące życiem miasta, małe jakby uśpione miasteczka, prowincję, gdzie odkryjemy uroki kubańskiej przyrody i rajską wyspę idealną na wypoczynek. Zaczniemy od poznawania różnych wymiarów Hawany – największej metropolii na Kubie. Skorzystamy z lokalnych środków lokomocji: bici taxi, coco taxi czy promu na Zatoce Hawańskiej. Następnie zobaczymy Pinar del Rio - region słynący z upraw tytoniu, produkcji cygar i malowniczej Doliny Viñales z charakterystycznymi mogotami i licznymi jaskiniami. Zwiedzimy również Cienfuegos – jedyne miasto na wyspie założone przez Francuzów. Później zgłębimy uroki kolonialnego Trynidadu, wyjątkowego miejsca na Kubie. Zeksplorujemy również obfitujące w różne atrakcje okolice Trynidadu: zwiedzimy dawną plantację trzciny cukrowej w Dolinie Cukrowni, wybierzemy się na pieszą wędrówkę w drugich najwyższych górach na Kubie, pojedziemy na wycieczkę konno do jednej z okolicznych dolin. Odwiedzimy Mauzoleum Che Guevary w Santa Clarze – uniwersyteckim mieście w centrum kraju. Będzie również czas na kilkudniowy odpoczynek na pięknych plażach wyspy Cayo Santa María, a w trakcie całej wyprawy możliwość kąpieli w Zatoce Świń, Morzu Karaibskim, a także różnych rzekach i wodospadach.

Autorem programu i zdjęć oraz pilotem wyprawy jest Pani Karolina Rostek.

Program podróży

Dzień 1 - WYLOT DO HAWANY

Spotkanie na lotnisku w Warszawie z przedstawicielem biura Big Planet. Przekazanie szczegółowych informacji na temat lotu, odprawa, wylot do Hawany (z przesiadką w jednym z miast europejskich). Przylot do Hawany w godzinach wieczornych. Transfer do centrum Hawany, zakwaterowanie w casas particulares, czyli na kubańskich kwaterach. Nocleg.

Dzień 2 - HAWANA (Centro Habana, Vedado, Miramar, Palco, Jaimanitas)

Spacer słynnym maleconem, czyli bulwarem nadmorskim w Hawanie do Hotelu Nacional – jednego z bardziej prestiżowych hoteli w stolicy. Pokaz przygotowywania tradycyjnego mojito i degustacja w najciekawszym zakątku hotelu, czyli Sali Sław. Przejście koło Coppelii – najpopularniejszej lodziarni w stolicy, Uniwersytetu Hawańskiego do Placu Rewolucji, gdzie znajdują się najważniejsze budynki rządowe oraz ogromny obelisk, pomnik i muzeum poświęcone bohaterowi narodowemu Jose Martí. Przejazd coco taxi do cmentarza im. Krzysztofa Kolumba - zwiedzanie najbardziej reprezentacyjnej części stołecznej nekropolii. Następnie jedna z większych atrakcji na Kubie – przejażdżka starymi amerykańskimi kabrioletami, podczas której będzie można zobaczyć El Bosque de la Habana, czyli zieloną oazę stolicy, najbogatsze dzielnice w Hawanie: Miramar i Palco oraz ciekawy projekt artystyczny Jose Fustera w Jaimanitas. Popołudniu główne atrakcje w centrum Hawany: Park Centralny im. Jose Martí, wzorowany na amerykańskim oryginale Kapitol, imponujący budynek teatru im. Alicii Alonso, reprezentacyjna aleja spacerowa Paseo del Prado. Wieczorem dla chętnych koncert tradycyjnej muzyki kubańskiej w stylu Buena Vista Social Club. Nocleg w Hawanie.

Dzień 3 - HAWANA (Centro Habana, Habana Vieja, Casablanca)

Spacer przez nieturystyczną część centrum Hawany i dawną Dzielnicę Chińską. Przepłynięcie lokalnym promem przez Zatokę Hawańską do dzielnicy Casablanca. Wejście na wzgórze z figurą Chrystusa, skąd można podziwiać piękną panoramę stolicy Kuby. Powrót promem i zwiedzanie Starej Hawany – dzielnicy wpisanej na listę UNESCO. Poznanie flagowych atrakcji - cztery główne place: Plaza Vieja, Plaza de San Francisco, Plaza de Armas, Plaza Catedral, główny deptak: Calle Obispo, miejsca związane z Hemingway’em: hotel Ambos Mundos, bary Bodeguita del Medio i Floridita oraz największe targowisko z pamiątkami w mieście Mercado San Jose. Spacer mniej turystycznymi uliczkami Starej Hawany. Przejażdżka bici taxi. Wieczorem dla chętnych lekcja salsy oraz impreza salsowa. Nocleg w Hawanie.

Dzień 4 - PINAR DEL RIO, VIÑALES

Całodniowa wycieczka do najbardziej wysuniętej na zachód prowincji wyspy, znanej z licznych upraw tytoniu, czerwonej gleby i malowniczych mogotów, czyli ostańców wapiennych oraz ciekawych jaskiń. Przejazd z Hawany do miasta Pinar del Rio – stolicy regionu. Zwiedzanie fabryki cygar i wytwórni gauyabity – lokalnego trunku oraz krótki spacer po centrum miasta. Wizyta w gospodarstwie zajmującym się uprawą tytoniu. Przejazd do Doliny Viñales wpisanej na listę UNESCO. Eksploracja jaskini Cueva del Indio. Punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na całą Dolinę Viñales. Powrót do Hawany na nocleg.

Dzień 5 - GUAMÁ, ZATOKA ŚWIŃ, CIENFUEGOS

Przejazd z Hawany do Guamá. Wizyta w hodowli rombiferów – krokodyli żyjących tylko na Kubie. Rejs na malowniczą wysepkę, na której znajdują się rzeźby przedstawiające Indian Taino przy tradycyjnych zajęciach. Dla chętnych opcja degustacji mięsa krokodyla. Następnie krótkie plażowanie w Zatoce Świń. Przejazd do miasta Cienfuegos wpisanego na listę UNESCO. Wizyta w Palacio del Valle – najbardziej imponującej budowli w mieście z tarasem widokowym na zatokę Cienfuegos i Sierra del Escambray - drugie najwyższe na Kubie góry. Zakwaterowanie w casas particulares. Wieczorny spacer po centrum miasta. Nocleg w Cienfuegos.

Dzień 6 - CIENFUEGOS, EL NICHO, TRINIDAD

Wizyta w jedynym na wyspie naturalnym delfinarium (w zatoce Morza Karaibskiego). Pokaz delfinów. Dla chętnych okazja kąpieli z delfinami. Przejazd do Parku El Nicho, spacer wzdłuż rzeki do wodospadu, możliwość kąpieli. Przejazd do Trynidadu, zakwaterowanie w casas particulares. Po południu zwiedzanie centrum tego wyjątkowego miasta (UNESCO) z niską kolonialną zabudową, brukowanymi uliczkami i bogatym życiem nocnym. Kolacja u rodziny kubańskiej. Nocleg w Trynidadzie.

Dzień 7 - TRINIDAD

Wycieczka konna po malowniczej dolinie na obrzeżach Trynidadu (nie jest potrzebne doświadczenie w jeździe konnej). Możliwość kąpieli w rzece. Popołudniu plażowanie nad morzem Karaibskim, na półwyspie Ancon. Wieczorem dla chętnych lekcja salsy oraz wyjście na imprezę. Nocleg w Trynidadzie.

Dzień 8 - TOPES DE COLLANTES, DOLINA CUKROWNI

Półdniowa wyprawa do Parku Topes de Collantes położonego na terenie Sierra del Escambray - drugich najwyższych gór na wyspie. Piesza wędrówka do jednego z wodospadów. Możliwość kąpieli. Popołudniu zwiedzanie Valle de los Ingenios, czyli Doliny Cukrowni. Wizyta w byłej plantacji trzciny cukrowej Manaca Iznaga – wejście na wieżę widokową, degustacja soku z trzciny cukrowej. Przejazd na punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na dolinę, a dla chętnych istnieje możliwość przejażdżki na canopy tour. Nocleg w Trynidadzie.

Dzień 9 - EMBALSE HANABANILLA, SANTA CLARA, CAYO SANTA MARÍA

Wyjazd z Trynidadu do Embalse Hanabanilla - malowniczego zalewu u podnóży gór Sierra del Escambray. Rejs na wysepkę, eksploracja Rezerwatu Przyrodniczego Hanabanilla. Przejazd do Santa Clary. Zwiedzanie Muzeum i Mauzoleum Che Guevary, krótki spacer po centrum miasta. Przejazd na wyspę Cayo Santa Maria. Zakwaterowanie w hotelu all inclusive.

Dzień 10 - CAYO SANTA MARÍA

Plażowanie na jednej z rajskich wysp kubańskich.

Dzień 11 - CAYO SANTA MARÍA

Plażowanie na jednej z rajskich wysp kubańskich.

Dzień 12 - CAYO SANTA MARÍA

Plażowanie na jednej z rajskich wysp kubańskich.

Dzień 13 - REMEDIOS, HAWANA

Całodzienny przejazd do Hawany. Po drodze spacer po kolonialnym mieście Remedios oraz pobyt na punkcie widokowym Bacunayagua, skąd można podziwiać panoramę Doliny Yumurí oraz most zaliczany do jednego z siedmiu cudów inżynieryjnych Kuby. Wieczorny przyjazd do Hawany, zakwaterowanie w casas particulares. Nocleg.

Dzień 14 - HAWANA - WYLOT DO POLSKI

Czas wolny w Hawanie. W godzinach popołudniowo-wieczornych wylot do Warszawy(przesiadka w jednym z miast w Europie).

Dzień 15 - PRZYLOT DO POLSKI

Powrót do Polski w godzinach popołudniowo-wieczornych.

Ważne informacje

WIZA

Przy wizycie turystycznej wymagana jest wiza w postaci tzw. Karty Turysty(Tarjeta de Turista) . Jej koszt to 170 zł(wliczone w cenę wyprawy) i wyrobić ją można jeszcze w Polsce - zapewniamy kompleksową pomoc w tej kwestii. Wjazd na Kubę odbywa się na podstawie ważnego paszportu (minimum 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy).

POGODA

Pogoda na Kubie jest dobra praktycznie na przestrzeni całego roku. Jednakże ze względu na bardzo wysoką temperaturą w okresie letnim (czerwiec – wrzesień), powiązaną z wysoką wilgotnością, pora ta może być nieco uciążliwa do aktywnego zwiedzania wyspy. Okres od lipca do września jest uważany z kolei za porę huraganów. Na szczęście na Kubę nie docierają huragany każdego roku , ale żeby minimalizować ryzyko zaleca się omijanie zwiedzania w tym terminie. Najbardziej optymalne do zwiedzania wyspy są miesiące od listopada do maja, kiedy to nie jeszcze upalnie, a wilgotność jest umiarkowana.

SZCZEPIENIA I CHOROBY

Nie ma obowiązku szczepień. Ze względu na odmienną florę bakteryjną, należy zachować podstawowe zasady higieny, jak mycie owoców przed zjedzeniem czy, w miarę możliwości, spożywanie tylko butelkowanej wody.

JĘZYK

Językiem urzędowym jest hiszpański.

STREFA CZASOWA

6 godzin wcześniej w stosunku do czasu polskiego .

WTYCZKI ELEKTRYCZNE

Takie jak w USA. Potrzebna przejściówka. Napięcie prądu to 110 V, więc niektóre urządzenia działają wolniej.

INTERNET/TELEFON

Dostęp do internetu poza turystycznymi kurortami jest dość mocno ograniczony. WI-FI możemy znaleźć w największych hotelach i poszczególnych miejscach większych miast, gdzie do ich używania trzeba zakupić specjalną kartę.

WALUTA

Walutą obowiązująca na Kubie jest peso kubańskie (CUP) oraz peso wymienialne (CUC). W powszechnym użyciu w przypadku rozliczeń z turystami używa się tej drugiej. 1 CUC jest równy około 1 EUR.

PRZYKŁADOWE CENY DOTYCZĄCE WYŻYWIENIA

Śniadanie - 5 CUC, obiad/kolacja - 12-15 CUC, drink 3-5 CUC, piwo - 1-2 CUC, woda(1,5L) - 1-2 CUC

Procedura rezerwacji

Jeżeli jesteś zainteresowany daną wyprawą, wypełnij formularz rezerwacyjny widoczny w górnej części opisu oferty. Odezwiemy się do Ciebie w ciągu kilku godzin.
Jeżeli potwierdzisz chęć uczestnictwa w wyprawie, poprosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 1000 zł, stanowiącej warunek rezerwacji (wymieniona kwota podlega zwrotowi w wypadku, gdy wyprawa nie dojdzie do skutku).
Po zebraniu minimalnej ilości uczestników - termin zostanie oficjalnie potwierdzony - podpisujemy umowę i przystępujemy do organizacji wyprawy. W tym momencie poprosimy Cię o wpłatę pierwszej raty obejmującej koszty: biletu lotniczego na miejsce wyprawy, noclegów oraz ewentualnych przelotów wewnętrznych (koszty w zależności od danej oferty – konkretne kwoty do wglądu w ofertach poszczególnych wypraw)
W terminie do 45 dni przed wyjazdem zostaniesz poproszony o wpłatę drugiej raty, na którą składa się pozostała część kosztów wyprawy, obejmujących między innymi transport wewnętrzny, bilety wstępu do atrakcji turystycznych itp.
Około dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem otrzymasz od nas szczegółowy pakiet informacyjny dotyczący wyprawy.
Spotkanie grupy na lotnisku i wylot na wyprawę życia!

Informacja o biletach lotniczych

Jako organizator zajmujemy się rezerwacją biletu dla całej grupy. Cena każdego biletu została skalkulowana według średnich cen przewidzianych na przestrzeni całego roku (do wglądu w ofertach poszczególnych wypraw). Jeżeli bilet będzie droższy, klient zostanie poproszony o stosowną dopłatę, jeżeli tańszy, zwracamy klientowi nadpłatę (zazwyczaj mamy do czynienia z tę drugą sytuacją – im wcześniejsza rezerwacja tym taniej). Korzystamy z usług najlepszych linii lotniczych i najbardziej komfortowych połączeń, oczywiście po uprzednim zaakceptowaniu przez grupę proponowanego połączenia.

Dlaczego my?

MAŁE GRUPY

Kameralne grupy - 6-12 uczestników naszych wypraw - pozwalają na nieskrępowane i komfortowe odkrywanie danych miejsc w przyjacielskiej atmosferze.

NIESZABLONOWE PROGRAMY

Przygotowane programy autorskie, uwzględniające każdy kierunek, dają gwarancję poznania danego miejsca od podszewki oraz zobaczenia zakątków znajdujących się poza turystycznym szlakiem, do których nie docierają inne biura.

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE

Do każdego z naszych klientów podchodzimy w indywidualny sposób, uwzględniając jego potrzeby i zainteresowania, stawiając na elastyczność działań.

AUTENTYCZNOŚĆ

Stawiamy na odkrywanie danego miejsca w sposób możliwie prawdziwy. Wnikając w codzienne życie jego mieszkańców bądź podróżując niekiedy lokalnymi środkami transportu, nie zaliczamy po kolei kolejnych turystycznych wydmuszek. Nasze zwiedzanie odbywa się za każdym razem w sposób świadomy – z poszanowaniem lokalnej kultury i obyczajów.

DOŚWIADCZENI PILOCI

Każdy z naszych pilotów może się pochwalić ogromną wiedzą dotyczącą odwiedzanych przez nas miejsc, ich historii i kultury, oraz doświadczeniem w pilotowaniu grup turystycznych. Piloci naszych wypraw mieszkają na stałe w odwiedzanych przez nas krajach. Pilot opiekuję się grupą i jest do jej dyspozycji cały czas od odbioru z lotniska aż do zakończenia wyprawy.

LOKALNA KUCHNIA

Stołujemy się zawsze w lokalnych restauracjach, serwujących dania przygotowane według miejscowych tradycji kulinarnej i w miejscach uczęszczanych przez lokalsów, co gwarantuje jakość i autentyczność miejscowej kuchni.

PRZEJRZYSTE KOSZTY

Wszystkie podane przez nas ceny wypraw są kosztami całkowitymi, naszych klientów nie spotykają zatem nieprzyjemne niespodzianki w postaci ukrytych kosztów dodatkowych. Wszystkie informacje dotyczące naszych cen i zawartych świadczeń zostały opisane transparentnie w ofertach poszczególnych wypraw.

KOMFORT

Dbamy o to, by każda z naszych wypraw była maksymalnie komfortowa dla naszych klientów. Korzystamy z najwygodniejszych środków transportu, nie rezygnując z przygody jak, na przykład, w przypadku podróży nocnym pociągiem sypialnym czy miejskie rajdy tuk-tukami. Śpimy w sprawdzonych hotelach, a dbając o portfel naszych uczestników wybieramy najrozsądniejsze opcje.

BEZPIECZEŃSTWO I ZAUFANIE

Big Planet jest stworzony przez entuzjastów mających doświadczenie w podróżowaniu i organizacji wypraw, co gwarantuje profesjonalizm i satysfakcję naszych klientów. Nasze biuro podróży jest wpisane do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych, a także posiada gwarancję ubezpieczeniową na rzecz klientów firmy Signal Iduna.

Facebook
Konto na Instagramie