Dzień 1 - WYLOT DO BOGOTY
Spotkanie na lotnisku w Warszawie i powitanie uczestników wyprawy przez przedstawiciela Big Planet. Przekazanie szczegółowych informacji dotyczących lotu, odprawa i wylot do Bogoty. W godzinach wieczornych przylot do dziesięciomilionowej stolicy Kolumbii – Bogoty, położonej na wysokości 2,600 m.n.p.m. w centralnej części kraju. Jej strategiczne położenie na środkowym paśmie kordyliery Andów (Cordillera Central de los Andes), w rolniczym regionie Cundinamarca i w pobliżu sawanny (Llanos Orientales) sprawia, że Bogota uważana jest za jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich w Ameryce Południowej. Średnia temperatura powietrza w Bogocie wynosi 14º C. Transport do 3* hotelu w kolonialnej dzielnicy Candelaria. Nocleg.
Dzień 2 - BOGOTA
Po śniadaniu przejazd na największy i najpopularniejszy targ w Bogocie – Paloquemao, masowo odwiedzanym przez mieszkańców stolicy dokonujących tu zakupów świeżych i organicznych produktów. Indiańscy sprzedawcy oferują tu wszelkie możliwe owoce tropikalne i lokalne warzywa. To niepowtarzalna okazja aby spróbować świeżych soków, wyciskanych na naszych oczach z często zupełnie nieznanych nam tropikalnych owoców. Ciekawym przeżyciem jest wizyta na straganach z ziołami, pośród których znajdziemy nie tylko remedium na wszelkie fizyczne bolączki, lecz nawet specjalne mieszanki mające uchronić przed złymi urokami. Wizyta na targu to niezwykłe doświadczenie, przenoszące nas w świat kolumbijskiego realizmu magicznego. Po wizycie na targu przejazd pod Wzgórze Monserrate i wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3 100 m n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – „La Morenita” i ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem, do którego pielgrzymują Kolumbijczycy. Następnie przejście do centrum i spacer po kolonialnej dzielnicy Candelarii, miejscu narodzin Bogoty. W programie: Chorro de Quevedo, czyli wzgórze kacyka Muisca - pierwotnego wodza tych terenów i spacer po malowniczych uliczkach Candelarii z jej charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Przerwa na degustację lokalnych przysmaków w najstarszej kawiarence Bogoty – „Fałszywe drzwi” (Puerta falsa), która działa od 1816 r. Słynie ona z bogotańskich słodkości i „tamales”, podobnych do polskich gołąbków. W Bogocie powiada się, że w „Fałszywych drzwiach” bywała ukochana Simona Boliwara – Manuelita Saenz i, że on sam pijał tam gorącą czekoladę. Wizytę kontynuujemy w muzeum najbardziej znanego kolumbijskiego malarza i rzeźbiarza – Fernando Botero, który rozpropagował na niespotykaną w świecie skalę „kolumbijskich grubasów”. U Botero otyli są nie tylko królowie, żołnierze, prezydenci i księża. Otyłe są nawet tancerki i torreadorzy. Gruba jest nawet Mona Lisa. Nie ma stolicy w Ameryce Południowej, która nie posiadałaby choć jednej rzeźby Botero, zdobiącej jej ulice, place czy parki. Przejście na centralny plac miasta „Plaza de Bolivar” z budynkiem Parlamentu, Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Ratuszem i Katedrą. Następnie zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem Krzysztofa Kolumba. Po nim – możliwość zakupów na indiańskim targu z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i pamiątkami (kolumbijska kawa, herbata z koki, prekolumbijska biżuteria, indiańskie tkaniny, itd.). Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 3 - AMAZONIA(LETICIA)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do stolicy kolumbijskiej Amazonii. Leticia położona jest na południowo-wschodnim krańcu Kolumbii w geograficznym trójkącie i graniczy z Peru i Brazylią. Przejazd do centrum Leticii, gdzie zostawimy nasze bagaże. W dalszą drogę udamy się już tylko z dwudniowymi plecaczkami. Następnie przejazd do Rezerwatu Indian Huitoto w okolicach Leticii, gdzie spotkamy się z kacykiem Huitoto, który wyjaśni, co w jego kulturze oznacza „mambe”, czyli spożywanie proszku z prażonych liści koki. To próba dla odważnych. Z rezerwatu przejazd przez granicę do niewielkiej miejscowości Tabatinga w Brazylii lokalnym transportem – mototaxi (motorowymi rikszami). Przejedziemy głównymi uliczkami miasta, dotrzemy do portu, skąd wypływają po Amazonce statki udające się do odległego o wiele dni drogi Manaos – największego miasta Amazonii po stronie brazylijskiej, wstąpimy na lokalny targ, na którym Indianie z pobliskich rezerwatów wystawiają̨ na sprzedaż swoje produkty. Obejrzymy świeżo złowione w Amazonce olbrzymie ryby – pirarucú i znane z podróżniczych książek piranie. Poznamy również̇ amazońskie warzywa, przyprawy i owoce z puszczy niespotykane w żadnym innym regionie Kolumbii, takie jak: copoazú i arazá. Z Brazylii udamy się do portu i dalej na obiad do lokalnej amazońskiej restauracji w Leticii, znajdującej się na tratwie na Amazonce. Skosztujemy przysmaków amazońskiej, niezwykle oryginalnej kuchni. Następnie rozpoczniemy około 2-godzinną przeprawę po Amazonce do naszego miejsca noclegowego. Wspólna kolacja, podczas której spróbujemy pieczonej w liściach bananowca amazońskiej ryby – „patarasca” i innych lokalnych, czasami nieco szokujących przysmaków. Po zapadnięciu zmroku i po kolacji, spływ wodnymi kanałami Amazonki po puszczy. Nocleg w traperskich warunkach, w hamakach, przy dźwiękach największej dżungli świata.
Dzień 4 - AMAZONIA
Po wspólnym śniadaniu, udamy się na spacer w głąb puszczy, gdzie indiański przewodnik zdradzi nam właściwości i zastosowanie spotykanych tutaj roślin. Po spacerze wypłyniemy indiańskimi pirogami do rozlewiska Amazonki, zwanym Jeziorem Tarapoto, gdzie wypatrywać będziemy różowych delfinów (jeśli tylko poziom wody będzie wystarczająco wysoki, ponieważ przy niskim poziomie rzeki różowe delfiny wypływają̨ z tych terenów). Dla chętnych kąpiel w Amazonce i łowienie piranii na rustykalną wędkę. Następnie rzeczny transport motorówką po Amazonce do Puerto Nariño - drugiej po Leticii, co do wielkości - amazońskiej osady, która leży w samym sercu puszczy, nad rzeka Loretoyaca. Spacer po uroczym miasteczku, które ze względu na brak ruchu samochodowego i motorowego, jest niezwykle spokojne i praktycznie pozbawione zanieczyszczeń powietrza. Po wizycie w miasteczku rejs do rezerwatu Indian Ticuna, gdzie wspólnie przygotujemy tradycyjny chleb z puszczy – „casabe”, który doskonale sprawdza się w warunkach amazońskiej dżungli, gdyż nie pleśnieje. Zobaczymy też, jak Indianie produkują fariña – czyli mąkę z manioku, którą posypują̨ praktycznie wszystkie spożywane przez nich dania. W godzinach popołudniowych udamy się do rezerwatu Mocagua, do domu zaprzyjaźnionego z nami Indianina Ticuna – Leo, gdzie wspólnie z jego rodziną zjemy amazoński obiad. Dla chętnych możliwości poddania się procesowi robienia naturalnych tatuaży na ciele z amazońskich barwników. Po obiedzie popłyniemy do ekologicznego hotelu nad samym brzegiem Amazonki – Calanoa. Czas wolny na kąpiel i odpoczynek. Następnie wspólna kolacja nad brzegiem Amazonki, po której udamy się na nocny spacer po puszczy z obserwacją flory i fauny. Nocleg w ecolodge-u.
Dzień 5 - AMAZONIA - MEDELLIN
Po wczesnym śniadaniu transport motorówką do Leticii (ok 2 h.). Po drodze wstąpimy na Wyspę Małp (Isla de los Micos), na której żyje kilkaset małpek fraile, odebranych z rąk kłusowników. Możliwość bezpośredniego kontaktu z małpami i ich dokarmienia. Następnie odbiór pozostawionych w Leticii bagaży i przejazd na lotnisko. Lot do Medellín (z międzylądowaniem w Bogocie), nowoczesnej, doskonale rozwijającej się metropolii i najbardziej innowacyjnego miasta świata wg. Wall Street Journal. Przejazd do hotelu na nocleg.
Dzień 6 - MEDELLIN
Po śniadaniu rozpoczniemy całodzienne, tematyczne poznawania miasta Medellín. To miasto kojarzone z kartelami narkotykowymi i słynnym Pablo Escobarem – największym przestępcą XX wieku, przez jednych znienawidzonym, przez innych uwielbianym. Jest to postać kontrowersyjna, która po dzień dzisiejszy dzieli Kolumbijczyków. W 1989 roku magazyn Forbes ulokował Escobara, którego majątek zgromadzony został z handlu narkotykami, na siódmym miejscu wśród najbogatszych ludzi świata. W latach 80 i 90 Escobar kontrolował 80% światowego rynku kokainy. Nazywano go El Capo (głowa rodziny mafijnej) albo El Patrón (szef). On sam uważał się za drugą osobę na ziemi po papieżu. Pablo Escobar zginął wytropiony przez specjalną jednostkę kolumbijskiego wojska, przy wsparciu oddziałów amerykańskich. Został on zlokalizowany w trakcie telefonicznej rozmowy z ukochanym synem Juanem Pablo, którą kolumbijska policja namierzyła dzięki urządzeniom wykorzystującym technikę triangulacji radiowej. W ten dramatyczny sposób zakończył życie ten najbardziej rozpoznawalny w ostatnich dziesięcioleciach król kokainy. Powiedzenie, którego często używał, brzmiało „wolę grób w Kolumbii niż więzienie w Stanach Zjednoczonych”. Spacer po Medellín rozpoczniemy od odwiedzin na cmentarzu Jardines de Montesacro, na którym w marmurowym grobowcu spoczywa ten najsłynniejszy w historii dealer narkotykowy. Do dnia dzisiejszego sympatycy Escobara przynoszą w to miejsce jego ulubione kwiaty – czerwone, białe i żółte goździki. Następnie skupimy się na miejscach związanych z postacią i życiem Pablo Escobara. Odwiedzimy kapliczkę prywatnego wojska Escobara, tzw. sicarios. Byli to młodzi, kolumbijscy chłopcy, żyjący w warunkach skrajnej nędzy. Przed popełnieniem przestępstwa modlili się do swojej Matki Boskiej, zwanej Virgen de los Sicarios albo Rosa Mística. Wykonywali zlecone im, często przestępcze zadania, co umożliwiało im utrzymanie swoich rodziny. Przejedziemy również przez dzielnicę ze słynnym budynkiem El Mónaco. To tutaj 13 stycznia 1988 roku konkurujący z Escobarem kartel narkotykowy z Cali dokonał zamachu na jego rodzinę, podkładając 70 kg dynamitu, niszcząc kwartał 10 przecznic. Pablo przeżył wtedy osobistą tragedię, gdyż podczas wybuchu słuch straciła jego córka Manuela. Kolejnym przystankiem naszego spaceru będzie dzielnica i budynek, na dachu którego Pablo Escobar zginął od kuli 2 grudnia 1993 roku. Na zakończenie tej części programu, odwiedzimy prywatny dom Pablo Escobara należący aktualnie do jego brata, gdzie będziemy mieć możliwość zobaczenia i dotknięcia prywatnych przedmiotów Pablo, a nawet jego samochodu. Z ogrodu tego domu Pablo Escobar obserwował załadowane kokainą własne awionetki, odlatujące z lotniska Olaya Herrera w samym centrum miasta. W drugiej części naszego tematycznego City Tour’u odkryjemy specyficzne, naziemne metro (jedyne w Kolumbii), którego dwie linie prowadzą do najuboższych dzielnic slamsowych i zawieszone są ponad nimi w postaci wagoników kolejki linowej. Właśnie jedna z tych dzielnic nosi nazwę Escobar i jest pamiątką po hojnym darczyńcy. To tutaj właśnie Pablo wybudował mieszkania socjalne dla najuboższych, pozbawionych dachu nad głową, stadion i kaplicę. Nic dziwnego, że w wielu domowych ołtarzykach obok obrazów świętych stoją ciągle jego portrety. Dla tych ubogich, Pablo Escobar jest rodzajem legendy, kolumbijskiego Robin Hooda. Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 7 - MEDELLIN – REGION KAWY (Alcalá)
Po śniadaniu przejazd do Regionu Kawy (około 7 godzin) - kawowej hacjendy w Alcalá. Nocleg w hacjendzie.
Dzień 8 - ALCALA
Po śniadaniu spędzimy cały dzień w kolumbijskiej kawowej hacjendzie. Przed południem wyjdziemy na plantację, aby zebrać dojrzałe ziarenka kawy. Rośnie ona w gorącym i wilgotnym klimacie. W tradycyjnych, kolumbijskich strojach zbieraczy kawy, poznamy cały proces przetwarzania tego produktu – od zasadzanego w wysokich Andach ziarenka po filiżankę tego czarnego napoju. Po kawowym doświadczeniu, dla odważnych podróżników proponujemy lot na najdłuższym w Ameryce Południowej canopy (lot na naciągniętych stalowych linach) nad plantacjami kawy, lasem bambusowym (bosque de guadua) i tropikalnymi helikoniami. Obejmuje on 2 000 metrów i podzielony jest na siedem odcinków rożnej długości, od 100 do 400 metrów i wysokości od 40 do 80 metrów. Szybkość takiego lotu dochodzić może do 75 km/h. W godzinach popołudniowych, czas wolny przeznaczony na luksusowy odpoczynek w hacjendzie, basen, jacuzzi na wolnym powietrzu, saunę i łaźnię turecką. Nocleg.
Dzień 9 - REGION KAWY (Salento, Valle de Cocora)
Po śniadaniu w hotelu przejazd do znanego z architektury, charakterystycznej dla kolumbijskiego Regionu Kawy, miasteczka Salento. Położone miedzy monumentalnymi Andami , uważane jest za jedno z najpiękniejszych w andyjskiej części Kolumbii. Jego kolorowe, drewniane balkony, misterne detale i malownicze fasady zapadają̨ na długo w pamięć, a liczne kawiarenki zapraszają̨ do skosztowania filiżanki najlepszej lokalnej kawy i innych kawowych wyrobów: ciasteczek, wypieków, cukierków, likierów, itd. Miłośnicy rękodzieła znajdą na głównej ulicy miasteczka – „Calle Real” nieprawdopodobną ilość sklepików oferujących produkty lokalnych artystów i rzemieślników. Następnie przejazd tradycyjnymi Jeepami Willys do Valle del Cocora - z centralnego placu miasteczka do naturalnej doliny o charakterystycznym klimacie „mglistego lasu” porośniętej narodowym drzewem Kolumbii – palmą woskową. W programie godzinna przejażdżka konna po mglistym lesie. Następnie przejazd na nocleg do najpiękniejszej hacjendy w okolicach miasta Pereira.
Dzień 10 - PEREIRA – CARTAGENA
Po śniadaniu transfer na lotnisko i lot przez Bogotę do Cartageny. Przejazd na Starówkę i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na lunch we własnym zakresie. Następnie rozpoczniemy spacer po jednym z najpiękniejszych starych miast regionu Karaibów, będącym głównym portem przeładunkowym złota w epoce kolonialnej i centrum handlu niewolnikami. Starówka Cartageny otoczona jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym zarazem tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie. To tutaj rodowici mieszkańcy miasta przysiadają̨ popołudniami, aby zrelaksować się, popijając tradycyjną „limonada de coco” (lemoniadę kokosową). Zwiedzanie najważniejszych miejsc historycznej Starówki. Wizyta rozpoczyna się przy „Torre del Reloj” (Wieży Zegarowej) – symbolu starego miasta Cartageny i „Paseo de los Dulces” (Uliczki Słodkości). To właśnie tutaj w XVI w. odbywały się targi niewolników. Kolejnym punktem programu jest plac San Pedro de Claver, jezuickiego zakonnika epoki kolonialnej, broniącego praw afrykańskich niewolników, znanego jako „Niewolnik niewolników”. Następnie odwiedzimy najbardziej znanego jubilera w Cartagenie specjalizującego się w szmaragdach. Sklep ten jest wyjątkowo interesujący nie tylko ze względu na przepiękne, zielone kamienie we wspaniałych oprawach, ale także dzięki budynkowi, który jest odrestaurowanym, eleganckim pałacykiem z XVII wieku i czasów hiszpańskich kolonizatorów. Kolumbia słynie z najlepszej jakości szmaragdów na świecie wydobywanych w kopalniach Muzo i Chivor. Możliwość zakupu certyfikowanych szmaragdów. W dalszej części programu przejdziemy na mury obronne, by podziwiać zachód słońca. Następnie przejedziemy zaprzężonymi w konie bryczkami po najpiękniejszych uliczkach Cartageny. Powrót do hotelu. Nocleg.
Dzień 11 - WYSPA ISLA GRANDE
Po śniadaniu ok. godz. 8:00 przejazd do portu i transport szybką motorówką (ok. 1 godz.) do liczących 27 wysp Archipelagu Wysp Różańcowych („Islas del Rosario”) na Oceanie Atlantyckim. Wyspy Różańcowe to dziewicze plaże z białym, delikatnym piaskiem, krystalicznie czystą wodą, której kolor zmienia się od turkusowego po błękitny. Do tego dodać należy delikatny szum karaibskiego morza, tropikalną roślinność, rafy koralowe zamieszkałe przez niezliczone gatunki ryb o wszelkich możliwych rozmiarach, kolorach i formach, jak: nienasycone nigdy graniki (meros), rekiny, delfiny, egzotyczne koniki morskie, żółwie, meduzy i kalmary. Dodatkową atrakcją wyspy są drzewa „majagua”, których gałęzie rosną do dołu, zagłębiając się w piasku i stając się korzeniami. Czeka nas dwa dni plażowania i słońca na największej z wysp archipelagu – Isla Grande.
Dzień 12 - WYSPA ISLA GRANDE
Dalsze leniuchowanie na Isla Grande :)
Dzień 13 - CARTAGENA
Po śniadaniu czas na plażowanie na wyspie. Powrót do Cartageny ok. godz. 15:00, transfer do hotelu, a następnie czas wolny na zakupy w Cartagenie (kolorowe hamaki, wyroby z kokosu, lokalna biżuteria, słodycze, torby z palmy de iraca, buty i kapelusze z karaibskiej słomki „caña flecha”, itp.). Powrót do hotelu na odpoczynek i nocleg.
Dzień 14 - CARTAGENA
Po śniadaniu czas wolny. W południe transfer na lotnisko i odlot z Cartageny do Bogoty. Przesiadka, odprawa biletowo - bagażowa i odlot do kraju.
Dzień 15 - PRZYLOT DO KRAJU
Przylot do Warszawy w godzinach popołudniowych(zależne od połączenia lotniczego).