Gruzja - Sakartwelo w pigułce

Gruzja, Azja 14 dni Wielkość Grupy: 8-12 osób

Terminy i ceny

Wybierz termin podróży!

Jeżeli interesuje cię ta wyprawa, skontaktuj się z nami.

Cena zawiera

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa (do kwoty 1000 zł)
 • 12 noclegów, zgodnie z programem – standard 3*
 • opiekę polskiego pilota oraz kierowcy podczas trwania całej wyprawy
 • wyżywienie w formie: 7 śniadań (Tbilisi, Kutaisi, Mestia) i wszystkich posiłków wyszczególnionych w programie
 • pełen transport - prywatny bus na trasie całej wyprawy
 • bilety wstępu do wszystkich opisanych w programie miejsc i atrakcji
 • dodatkowe atrakcje wyszczególnione w programie (m.in. gruzińska biesiada – supra wraz z pokazem tańców ludowych)
 • ubezpieczenie KL – 50.000 Euro, KR – 6.000 Euro, NNW – 15.000 złotych, Bagażu – 1.000 złotych (możliwe indywidualne rozszerzenie)

Cena nie zawiera

 • wyżywienia nieobjętego w programie
 • wydatków własnych
 • zwyczajowych napiwków
 • dopłata do pokoju jednoosobowego – 900 złotych

Opis podróży

   Podczas naszej wyprawy do Gruzji zanurzymy się w pełny różnorodności charakter tego kraju. Poczynając od stolicy i zarazem największego miasta Gruzji - Tbilisi, poprzez słynącą z upraw winorośli i produkcji win Kachetię po ośnieżone szczyty otaczające Kazbegi, nie wyłączając odpoczynku na plażach Morza Czarnego w Batumi. Jednakże o wyjątkowości Gruzji stanowi także - a być może przede wszystkim - niezwykła gościnność i życzliwość jej mieszkańców, którzy spowodują, że po kilku chwilach poczujesz się tu jak w domu. Nie zabraknie również czasu na degustację przysmaków słynnej gruzińskiej kuchni: chinkali, chaczapuri, sulguni czy kosztowanie słynnej czaczy. Różnorodność smaków zadowoli z pewnością każdego smakosza. Intensywność przeżyć sprawi, że każdy kto raz odwiedzi Gruzję, będzie chciał tu jak najszybciej wrócić.

Program podróży

Dzień 1 - WYLOT DO TBILISI

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i powitanie uczestników przez przedstawiciela Big Planet. Przekazanie szczegółowych informacji dotyczących lotu, odprawa i wylot do Tbilisi ( lot o 22.30).

Dzień 2 - TBILISI

Po wylądowaniu w Tbilisi (godzina 4.05) powitanie grupy przez pilota i przejazd do hotelu. Po odpoczynku przeznaczonym na regenerację po locie, wyruszymy na zwiedzanie stolicy Gruzji: Aleja Szoty Rustawelego, Stare Miasto (cerkwie Sioni i Anczishati), następnie wjazd kolejką linową na wzgórza Sololaki z twierdzą Narikała. Zwieńczeniem dnia będzie tradycyjna gruzińska supra – biesiada z suto zastawionym stołem i pokazem gruzińskich tańców narodowych. Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 3 - MCCHETA

Po śniadaniu czeka nas przejazd do Mcchety, dawnej gruzińskiej stolicy, w której zwiedzimy katedrę Cweti Cchoweli oraz zrobimy zakupy na miejscowym bazarze słynącym z rękodzieł. Następnie zwiedzimy klasztor Dżwari ( prawosławny monastyr z VI wieku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Po powrocie do Tbilisi zatrzymamy się w Galerii Narodowej z bogatą kolekcji malarstwa, między innymi słynnego gruzińskiego malarza prymitywisty Niko Pirosmaniego. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 4 - KACHETIA

Dziś czeka nas całodzienna wycieczka do Kachetii - rejonu Gruzji słynącego z uprawy winorośli i znakomitych win. Zwiedzanie „miasta miłości” - Sighnaghi oraz monastyru Bodbe. Odwiedzimy także fabrykę win Khareba w Kwareli, gdzie poznamy tajniki produkcji win oraz destylacji gruzińskiego bimbru – czaczy (obowiązkowa degustacja :)). Po południu odpoczynek przy gruzińskim stole z kachetyjskim winem. Powrót do Tbilisi, nocleg.

Dzień 5 - KAZBEGI

Dzień rozpoczniemy od śniadania. Opuszczamy Tbilisi, by udać się do Kazbegi, jadąc jedną z najpiękniejszych tras widokowych: Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze zwiedzanie twierdzy Ananuri nad zbiornikiem Żinwali. Po pokonaniu Przełęczy Krzyżowej (2.374 m. n.p.m.) dotrzemy do miasteczka Stepancminda (dawna Kazbegi). Wjazd samochodami pod malowniczo położoną na tle szczytu Kazbek ( 5.033 m. n.p.m. ) cerkiew Cminda Sameba. Nocleg w Kazbegi.

Dzień 6 - GORI – UPLISCYCHE – ACHALCYCHE – WARDZI

Po śniadaniu przejedziemy do Gori, rodzinnego miasta Józefa Stalina; zobaczymy dom, w którym urodził się dyktator i wagon, którym podróżował. Następnie odwiedzimy skalne miasto Upliscyche, będące jednym z najstarszych osiedli miejskich w Gruzji. Przejazd do Achalcyche, stolicy regionu Samcche – Dżawachetia. Zwiedzanie twierdzy Rabati. Nocleg w Wardzi.

Dzień 7 - WARDZI – BORJOMI – KUTAISI

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Wardzi, słynnego skalnego miasta-klasztoru, usytuowanego na zboczu góry Eruszeli. Następnie przejazd w kierunku zachodniej Gruzji. Po południu czeka nas postój w najsłynniejszym gruzińskim uzdrowisku Borjomi - spacer w Parku Zdrojowym. Na zakończenie dnia - wizyta w kompleksie monastycznym Gelati, jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków średniowiecznej Gruzji (wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Nocleg w Kutaisi.

Dzień 8 - IMERTIA – ZUGDIDI – MESTIA

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Imertii. Zobaczymy Rezerwat Sataplia z doskonale zachowanymi śladami dinozaurów oraz piękną jaskinią krasową. Następnie przejazd do Zugdidi – stolicy Mergelii, słynącej z upraw herbaty. Jej mieszkańcy, choć uważają się za Gruzinów, szczycą się własną historią, kulturą i językiem. Będziemy mieli możliwość skosztowania specjałów kuchni mergelskiej i swańskiej. Po drodze do Swanetii zobaczymy tamę łukową zbudowaną na rzecze Inguri, drugą na świecie pod względem wysokości. Nocleg w Mestii.

Dzień 9 - SWANETIA

Pobyt w Swanetii, wysokogórskiej krainie (wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), której mieszkańcy przez wieki żyli w izolacji. Przez długie lata była tu rozpowszechniona krwawa zemsta rodowa – wendetta. Nazywana krainą tysiąca wież, Swanetia słynie wznoszonymi przez Swanów wysokimi, kamiennymi wieżami. Czeka nas, między innymi, trekking pod lodowiec Chalaadi oraz całodzienna wycieczka samochodami z napędem na cztery koła do Uszguli – najwyżej położonej zamieszkałej wioski w Europie (ok. 2.200 m n.p.m.), leżącej w pobliżu najwyższego szczytu Gruzji – Szchary (5.068 m n.p.m.). Nocleg w Mestii.

Dzień 10 - SWANETIA

Dalszy pobyt w Swanetii - m.in. : cerkiew Lamari z XII wieku oraz lokalne muzeum w Mestii gromadzące pamiątki związane z życiem Swanów. Noclegi w Mestii.

Dzień 11 - BATUMI

Po śniadaniu przejazd do leżącego nad Morzem Czarnym Batumi. Spacer po Ogrodzie Botanicznym i starej części Batumi, wjazd kolejką linową i podziwianie panoramy nadmorskiego kurortu. Wieczorem czas wolny i nocleg.

Dzień 12 - BATUMI

Dzisiejszy dzień poświęcimy w pełni na zasłużony odpoczynek i wylegiwanie się na plażach Morza Czarnego :). Nocleg.

Dzień 13 - POWRÓT DO TBILISI

Po śniadaniu powrót do Tbilisi. Po drodze degustacja słodkich chlebków w Surami i postój w wiosce Szrosza, w której wytwarzane są najlepsze kveri – naczynia do przechowywania wina. Przyjazd do Tbilisi i zakwaterowanie w hotelu. Czas na odpoczynek przed lotem. Dla chętnych relaksacyjna wizyta w słynnych łaźniach siarkowych.

Dzień 14 - PRZYLOT DO WARSZAWY

W nocy wyjazd na lotnisko i przelot do Warszawy (wylot z Tbilisi – 4.55, przylot do Warszawy – 6.40).

Ważne informacje

WIZY

Wizy dla Polaków nie są potrzebne. Wjazd na terytorium Gruzji odbywa się na podstawie ważnego ( minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy) paszportu.

POGODA

W okresie letnim, trwającym od czerwca do końca września, bywa bardzo gorąco i parno, z temperaturami dochodzącymi do ponad 30 stopni i wilgotnością - do 90%. Jest to dobra pora na zwiedzanie, które – wobec upalnej pogody - może okazać się jednak nazbyt uciążliwe. W naszym przekonaniu najprzyjemniejszą porą na zwiedzanie Gruzji jest okres przypadający od końca sierpnia do początku listopada , gdy temperatura powietrza jest na tyle znośna, że pozwala na komfortowe przemierzanie kraju. Jesień to także okres zbiorów owoców, w szczególności winogron, mandarynek i granatów, a także początek sezonu produkcji wina.

SZCZEPIENIA I CHOROBY

Nie są wymagane żadne szczepienia. Nie występuje podwyższone ryzyko zachorowań. Należy oczywiście zachować podstawowe zasady higieny, jak mycie owoców przed zjedzeniem czy, w miarę możliwości, spożywanie tylko butelkowanej wody.

JĘZYK

Językiem urzędowym jest gruziński.

STREFA CZASOWA

2 godziny do przodu względem czasu polskiego (czas letni), 3 godziny do przodu w sezonie zimowym

WTYCZKI ELEKTRYCZNE

Takie jak w Polsce

INTERNET/TELEFON

Zasięg jest praktycznie na terenie całego kraju, nie wyłączając terenów górskich. Bez większego problemu do kupienia są startery i doładowania do lokalnych sieci komórkowych. Dostęp do internetu głównie w licznych kafejkach internetowych. Dość powszechne są również sieci Wi-Fi.

WALUTA

Walutą obowiązująca w Gruzji jest Lari (1 zł – około 0,65 Lari). Na miejscu możliwość bezproblemowej wymiany euro i dolarów na lokalną walutę.

RELIGIA

Główną religią w Gruzji jest wyznawane przez około 80% ludności prawosławie.

Procedura rezerwacji

Jeżeli jesteś zainteresowany daną wyprawą, wypełnij formularz rezerwacyjny widoczny w górnej części opisu oferty. Odezwiemy się do Ciebie w ciągu kilku godzin.
Jeżeli potwierdzisz chęć uczestnictwa w wyprawie, poprosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 1000 zł, stanowiącej warunek rezerwacji (wymieniona kwota podlega zwrotowi w wypadku, gdy wyprawa nie dojdzie do skutku).
Po zebraniu minimalnej ilości uczestników - termin zostanie oficjalnie potwierdzony - podpisujemy umowę i przystępujemy do organizacji wyprawy. W tym momencie poprosimy Cię o wpłatę pierwszej raty obejmującej koszty: biletu lotniczego na miejsce wyprawy, noclegów oraz ewentualnych przelotów wewnętrznych (koszty w zależności od danej oferty – konkretne kwoty do wglądu w ofertach poszczególnych wypraw)
W terminie do 45 dni przed wyjazdem zostaniesz poproszony o wpłatę drugiej raty, na którą składa się pozostała część kosztów wyprawy, obejmujących między innymi transport wewnętrzny, bilety wstępu do atrakcji turystycznych itp.
Około dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem otrzymasz od nas szczegółowy pakiet informacyjny dotyczący wyprawy.
Spotkanie grupy na lotnisku i wylot na wyprawę życia!

Informacja o biletach lotniczych

Jako organizator zajmujemy się rezerwacją biletu dla całej grupy. Cena każdego biletu została skalkulowana według średnich cen przewidzianych na przestrzeni całego roku (do wglądu w ofertach poszczególnych wypraw). Jeżeli bilet będzie droższy, klient zostanie poproszony o stosowną dopłatę, jeżeli tańszy, zwracamy klientowi nadpłatę (zazwyczaj mamy do czynienia z tę drugą sytuacją – im wcześniejsza rezerwacja tym taniej). Korzystamy z usług najlepszych linii lotniczych i najbardziej komfortowych połączeń, oczywiście po uprzednim zaakceptowaniu przez grupę proponowanego połączenia.

Dlaczego my?

MAŁE GRUPY

Kameralne grupy - 6-12 uczestników naszych wypraw - pozwalają na nieskrępowane i komfortowe odkrywanie danych miejsc w przyjacielskiej atmosferze.

NIESZABLONOWE PROGRAMY

Przygotowane programy autorskie, uwzględniające każdy kierunek, dają gwarancję poznania danego miejsca od podszewki oraz zobaczenia zakątków znajdujących się poza turystycznym szlakiem, do których nie docierają inne biura.

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE

Do każdego z naszych klientów podchodzimy w indywidualny sposób, uwzględniając jego potrzeby i zainteresowania, stawiając na elastyczność działań.

AUTENTYCZNOŚĆ

Stawiamy na odkrywanie danego miejsca w sposób możliwie prawdziwy. Wnikając w codzienne życie jego mieszkańców bądź podróżując niekiedy lokalnymi środkami transportu, nie zaliczamy po kolei kolejnych turystycznych wydmuszek. Nasze zwiedzanie odbywa się za każdym razem w sposób świadomy – z poszanowaniem lokalnej kultury i obyczajów.

DOŚWIADCZENI PILOCI

Każdy z naszych pilotów może się pochwalić ogromną wiedzą dotyczącą odwiedzanych przez nas miejsc, ich historii i kultury, oraz doświadczeniem w pilotowaniu grup turystycznych. Piloci naszych wypraw mieszkają na stałe w odwiedzanych przez nas krajach. Pilot opiekuję się grupą i jest do jej dyspozycji cały czas od odbioru z lotniska aż do zakończenia wyprawy.

LOKALNA KUCHNIA

Stołujemy się zawsze w lokalnych restauracjach, serwujących dania przygotowane według miejscowych tradycji kulinarnej i w miejscach uczęszczanych przez lokalsów, co gwarantuje jakość i autentyczność miejscowej kuchni.

PRZEJRZYSTE KOSZTY

Wszystkie podane przez nas ceny wypraw są kosztami całkowitymi, naszych klientów nie spotykają zatem nieprzyjemne niespodzianki w postaci ukrytych kosztów dodatkowych. Wszystkie informacje dotyczące naszych cen i zawartych świadczeń zostały opisane transparentnie w ofertach poszczególnych wypraw.

KOMFORT

Dbamy o to, by każda z naszych wypraw była maksymalnie komfortowa dla naszych klientów. Korzystamy z najwygodniejszych środków transportu, nie rezygnując z przygody jak, na przykład, w przypadku podróży nocnym pociągiem sypialnym czy miejskie rajdy tuk-tukami. Śpimy w sprawdzonych hotelach, a dbając o portfel naszych uczestników wybieramy najrozsądniejsze opcje.

BEZPIECZEŃSTWO I ZAUFANIE

Big Planet jest stworzony przez entuzjastów mających doświadczenie w podróżowaniu i organizacji wypraw, co gwarantuje profesjonalizm i satysfakcję naszych klientów. Nasze biuro podróży jest wpisane do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych, a także posiada gwarancję ubezpieczeniową na rzecz klientów firmy Signal Iduna.

Facebook
Konto na Instagramie