Borneo Naturalnie

Malezja, Azja 15 dni Wielkość Grupy: 8-12 osób

Terminy i ceny

Wybierz termin podróży!

Jeżeli interesuje cię ta wyprawa, skontaktuj się z nami.

Cena zawiera

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa-Kuala Lumpur-Warszawa (do kwoty 2500 zł)
 • 12 noclegów zgodnie z programem – hotele 3 - 5* oraz proste acz schludne lodge (Parka Narodowy Mulu oraz nad rzeką Kinabatangan)
 • opiekę polskiego pilota(zarówno w Kuala Lumpur jak i Borneo) oraz przewodników lokalnych
 • wyżywienie – jak w programie
 • transport zgodnie z programem: klimatyzowane mini-busy, łodzie, samoloty
 • 4 przeloty lokalne: Kuala Lumpur – Kuching, Kuching – Mulu, Mulu – Kota Kinabalu, Sandakan – Kuala Lumpur
 • bilety wstępu do wszystkich opisanych w programie atrakcji
 • ubezpieczenie KL – 50.000 Euro, KR – 6.000 Euro, NNW – 15.000 złotych, Bagażu – 1.000 złotych (możliwe indywidualne rozszerzenie)

Cena nie zawiera

 • wyżywienia nieobjętego w programie
 • wydatków własnych
 • zwyczajowych napiwków
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego – 700 USD

Opis podróży

       Wyprawa na trzecią co do wielkości wyspę świata jest przede wszystkim gratką dla wielbicieli przyrody. Już sama nazwa wywołuje skojarzenia z czymś odległym i bardzo egzotycznym, co w pełni potwierdza się już na miejscu. Borneo jest matecznikiem niezliczonej ilości gatunków zwierząt i roślin, dzięki czemu często nazywa się je najstarszą dżunglą na świecie(ponad 130 milionów lat). Wraz z dziewiczą przyrodą, przeplatają się tu także kosmopolityczne miasta i mieszkające tradycyjnie plemiona, co nadaje temu miejscu szczególny i fascynujący klimat. Oprócz obserwacji fauny i flory w licznych parkach narodowych, będziemy mieli okazję wypocząć na plażach półwyspu Karambunai, a także zobaczyć wielkomiejskie Kuala Lumpur – stolicę Malezji.

Program podróży

Dzień 1 - WYLOT DO KUALA LUMPUR

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i powitanie uczestników wyprawy przez przedstawiciela Big Planet. Przekazanie szczegółowych informacji dotyczących lotu, odprawa i wylot do Kuala Lumpur.

Dzień 2 - KUALA LUMPUR

Przylot do Kuala Lumpur w godzinach popołudniowych. Przywitanie na lotnisku przez pilota i transfer do hotelu. Po krótkim odpoczynku, wyjście na powitalną kolację. Następnie powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 3 - KUALA LUMPUR

Po śniadaniu ruszymy na zwiedzanie stolicy Malezji. Rozpoczniemy od wizyty w Petronas Towers – symbolu miasta. Wjazd na taras widokowy z którego rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama Kuala Lumpur. Następnie przejazd do Muzeum Sztuki Islamskiej – doskonałe wprowadzenie w historię i kulturę Malezji. Po południu czeka nas wizyta w Parku Ptaków – największy tego typu park na świecie, w którym na wolnych przestrzeniach – między naszymi nogami spacerują najróżniejsze gatunki ptaków. W między czasie zjemy obiad na terenie parku – uwaga na latających gości próbujących podkraść nasze jedzenie :). W dalszej kolejności wizyta na Placu Merdeka – symbolu niepodległości Malezji oraz w Galerii Miejskiej, w której to poznamy historię miasta w pigułce. Dopełnieniem dnia będzie wizyta w gwarnym China Town. Czas wolny na spacer i zakupy na Petaling Street oraz Central Market z niekończącymi się straganikami, oferującymi najróżniejszy asortyment, sprawdź swoje umiejętności targowania się :). Na kolację skosztujemy ulicznego jedzenia: specjalności tej dzielnicy. Transfer do hotelu i nocleg.

Dzień 4 - KUALA LUMPUR - KUCHING

Dzień rozpoczniemy od śniadania. Następnie przejazd do Batu Caves, zespołu fascynujących jaskiń, dla miejscowych hinduistów stanowiących centrum pielgrzymek. Powrót do hotelu, czas na odświeżenie się, wykwaterowanie i przejazd na lotnisko. Wieczorny przylot do Kuching – stolicy stanu Sarawak. Powitanie grupy przez pilota i transfer do hotelu. Nocleg w Kuching.

Dzień 5 - PARK NARODOWY BAKO

Śniadanie w hotelu. Naszą przygodę z Borneo rozpoczniemy od porannego przejazdu do rybackiej wioski Bako, skąd wypłyniemy łodzią, bezpośrednio do Parku Narodowego Bako. Przed nami kilkugodzinna wędrówka po znajdującym się na nadmorskim półwyspie parku, uważanym za swoiste Borneo w pigułce. Znajdziemy tutaj lasy deszczowe, piękne plaże, wodospady, a przede wszystkim różnorodność niezwykłych zwierząt i roślin. Park zamieszkują między innymi małpy nosacze, warany i niezliczone gatunki egzotycznych ptaków. Powiada się, że w lasach deszczowych Bako można znaleźć każdą roślinę, która występuje na Borneo; przy odrobinie szczęścia można natrafić na dzbaneczniki, unikalne mięsożerne rośliny Na terenie parku zjemy lunch. Późnym popołudniem powrót do Kuching i nocleg.

Dzień 6 - KUCHING - MULU

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Mulu. Stamtąd przejazd do Parku Narodowego Mulu (wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO) i zakwaterowanie na jego terenie. Usytuowany wśród lasu deszczowego, park uchodzi za najtrudniej dostępną ze wszystkich atrakcji turystycznych wyspy Borneo. Znany w szczególności z kompleksu gigantycznych jaskiń. Po południu czeka nas trzykilometrowy trekking po parku, do Jaskini Langa oraz do Jaskini Jeleni, gdzie wieczorem będziemy świadkami fascynującego spektaklu natury z udziałem tysięcy nietoperzy, które wraz z zachodem słońca wylatują z jaskini na żer. Wieczorem powrót do naszych kwater - kolacja i nocleg na terenie parku.

Dzień 7 - PARK NARODOWY MULU - KOTA KINABALU

Po śniadaniu wyruszymy łodzią do Jaskini Wiatru, zatrzymując się po drodze w osadzie Penanów, nielicznych już nomadów zamieszkujących ten rejon Azji. Ich historię i kulturę poznamy obserwując życie codziennego plemienia. Po pobycie w Jaskini Wiatru udamy się do Jaskini Czystej Wody, w której wnętrzu znajduje się największy na świecie system podziemnych rzek. Czeka nas lunch w formie pikniku. Po zakończeniu wędrówki wykwaterowanie. Opuszczamy park, by udać się na lotnisko. Przed nami lot do Kota Kinabalu – stolicy stanu Sabah. Stamtąd przejazd kolację a następnie przejazd i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

Dzień 8 - PÓŁWYSEP KARAMBUNAI

Po śniadaniu wyruszymy na Półwysep Karambunai, rozpoczynając dwudniowy pobyt w 5-gwiazdkowym nadmorskim resorcie Nexus: wypoczynek na plaży, możliwość uczestnictwa w wielu atrakcjach oferowanych przez ośrodek i uprawiania sportów (na miejscu, między innymi, baseny, SPA, pole golfowe ). Nocleg w Nexus Resort.

Dzień 9 - PÓŁWYSEP KARAMBUNAI

Kolejny dzień plażowania na Karambunai. Nocleg w Nexus Resort.

Dzień 10 - KUNDASANG

Niezwłocznie po śniadaniu opuszczamy Karambunai i udajemy się do Kundasang. Złożymy wizytę w małym miasteczku Tamparuli, znanym ze świetnie zachowanej, tradycyjnej zabudowy handlowej - drewnianych budynków kryjących zakłady rzemieślnicze. Czeka nas również spacer po słynnym podwieszanym moście – Jambatan Tamparuli. Lunch zjemy w jednej z miejscowych restauracji słynących z owoców morza. Następnie przejazd górskimi drogami do Parku Narodowego Kota Kinabalu – miejsca, które jako pierwsze w historii Malezji zostało wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO. Kolacja i nocleg u podnóża Mount Kinabalu – najwyższego szczytu Borneo i całej Malezji(4095 m.n.p.m.).

Dzień 11 - PARK NARODOWY KOTA KINABALU

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Parku Narodowego Kota Kinabalu. To jedna z najbardziej znanych, a zarazem najciekawszych atrakcji na wyspie. Na ponad 750 kilometrach kwadratowych zobaczyć można niezliczone gatunki zwierząt i roślin, w tym największy na świecie kwiat – raflezja. Oprócz krótkiego trekkingu, czeka nas wizyta w gorących źródłach Poring, wspinaczka po tzw. canopy walk, czyli przejście po zawieszonych na drzewach mostach - niektóre na wysokości nawet 40 metrów! Następnie udamy się na farmę krów Desa, gdzie w scenerii Mount Kinabalu wypasają się stada krów. Niezwykła okazja do podziwiania widoku Mount Kinabalu, ze szklanką świeżego mleka :). W trakcie dnia zapewniony mamy lunch i kolację. Nocleg w ośrodku z widokiem na Mount Kinabalu.

Dzień 12 - KINABATANGAN

Po śniadaniu udamy się mini-busem w rejony Kinabatangan(podróż około 5-6 h, po drodze lunch), której nazwa jest synonimem jednej z najdłuższych i, z całą pewnością, najciekawszych rzek na Borneo. Przecina ona dziewiczą dżunglę, będącą matecznikiem niezliczonej ilości gatunków zwierząt. Po zakwaterowaniu czeka nas ekscytujący spływ rzeką. Następnie powrót na kolację, po której to wyruszymy na nocny spacer będący okazją do obserwacji nocnego życia dżungli i wsłuchania się w przedziwne dźwięki dochodzące z jej wnętrza. Nocleg w lodge-u nad brzegiem rzeki.

Dzień 13 - KINABATANGAN - SANDAKAN

O świcie wyruszymy w kolejny rejs po rzece Kinabatangan. Tym razem będziemy obserwować budzącą się do życia dżunglę. Wyłaniający się z mgły jej mieszkańcy (między innymi. krokodyle, makaki, słonie czy – przy odrobinie szczęścia - nosacze), stanowią jedyny w swoim rodzaju widok. Po śniadaniu około 4-6 godzinny przejazd do miejscowości Sandakan - po drodze lunch. Następnie wizyta w słynnym na całym Borneo Centrum Rehabilitacji Orangutanów Sepilok. Założony w 1964 roku, jest jednym z czterech istniejących na świecie ośrodków, w którym schronienie i opiekę znajdują młode orangutany, pozbawione szans na samodzielne przeżycie w dżungli. Zdrowe i odchowane zwierzęta są wypuszczane na wolność. Orangutany można obserwować w porze karmienia. Wieczorem powrót do Sandakan, zakwaterowanie w hotelu, kolacja i czas wolny. Nocleg w Sandakan.

Dzień 14 - SANDAKAN - KUALA LUMPUR - WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu ruszymy na zwiedzanie miasta Sandakan. Zobaczymy m.in. Świątynie Puu Jii Shih i Kościół św. Michała. Następnie transfer na lotnisko, pożegnanie grupy przez pilota i wylot do Kuala Lumpur. Następnie przelot do Polski.

Dzień 15 - PRZYLOT DO WARSZAWY

Przylot do Warszawy w godzinach popołudniowych (w zależności od połączenia lotniczego).

Ważne informacje

INFORMACJA

Kolejność zwiedzania i poszczególne punkty programu mogą ulec zmianie ze względu na nieprzewidziane zdarzenia pogodowe.

POGODA

Pogoda na Borneo jest z reguły sprzyjająca do zwiedzania tejże wyspy przez okres całego roku. Zazwyczaj jest ciepło i słonecznie. W niektórych rejonach mogą zdarzyć się mniej lub bardziej intensywne opady, związane bezpośrednio z charakterystyką tropikalnego klimatu. Nie znaczy to oczywiście jednak, że możliwie występujący deszcz jest przeszkodą do zwiedzania wyspy, gdyż opady - jeżeli już występują - to zazwyczaj przez niewielką część doby.

SZCZEPIENIA I CHOROBY

Nie są wymagane, jednakże warto profilaktycznie zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W trakcie pobytu w Malezji nie jesteśmy narażeni na choroby w większym stopniu niż w Polsce, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych sposobach ochrony organizmu. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej mogą występować problemy żołądkowe, należy zatem pić tylko butelkowaną wodę i unikać jedzenia niemytych wcześniej warzyw i owoców. Z powodu wysokich temperatur należy chronić ciało przed przegrzaniem oraz zadbać o prawidłowe nawadnianie.

JĘZYK

Urzędowym językiem jest malajski.

STREFA CZASOWA

7 godzin do przodu w stosunku do czasu polskiego (+6 w czasie letnim).

WTYCZKI ELEKTRYCZNE

Brytyjskie – konieczność posiadania odpowiedniej przejściówki.

INTERNET/TELEFON

Większość hoteli i miejsc publicznych posiada dostęp do Wi-Fi. Roaming przy połączeniach do Polski jest bardzo drogi, dobrym rozwiązaniem będzie zakup lokalnej karty SIM, bądź połączenia przy pomocy komunikatorów internetowych.

WALUTA

Walutą obowiązującą w Malezji jest Ringgit ( kurs bardzo „komfortowy” dla przeliczeń: 1 zł odpowiada w zasadzie 1 Ringgitowi). Najlepiej zabrać ze sobą Euro lub Dolary i wymieniać je w miejscowych kantorach. Powszechne są również bankomaty.

RELIGIA

Główną religią w Malezji jest islam, wyznawany przez około 65% ludności, jednak społeczeństwo jest wielokulturowe, z reprezentatywną liczbą wyznawców innych religii: buddyzmu - około 17% , chrześcijaństwa – 9 %, czy hinduzimu – 6%.

WIZY

W przypadku pobytu nie przekraczającego 90 dni wizy nie są wymagane. Wjazd na teren Malezji odbywa się na podstawie ważnego (minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu ) paszportu.

Procedura rezerwacji

Jeżeli jesteś zainteresowany daną wyprawą, wypełnij formularz rezerwacyjny widoczny w górnej części opisu oferty. Odezwiemy się do Ciebie w ciągu kilku godzin.
Jeżeli potwierdzisz chęć uczestnictwa w wyprawie, poprosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 1000 zł, stanowiącej warunek rezerwacji (wymieniona kwota podlega zwrotowi w wypadku, gdy wyprawa nie dojdzie do skutku).
Po zebraniu minimalnej ilości uczestników - termin zostanie oficjalnie potwierdzony - podpisujemy umowę i przystępujemy do organizacji wyprawy. W tym momencie poprosimy Cię o wpłatę pierwszej raty obejmującej koszty: biletu lotniczego na miejsce wyprawy, noclegów oraz ewentualnych przelotów wewnętrznych (koszty w zależności od danej oferty – konkretne kwoty do wglądu w ofertach poszczególnych wypraw)
W terminie do 45 dni przed wyjazdem zostaniesz poproszony o wpłatę drugiej raty, na którą składa się pozostała część kosztów wyprawy, obejmujących między innymi transport wewnętrzny, bilety wstępu do atrakcji turystycznych itp.
Około dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem otrzymasz od nas szczegółowy pakiet informacyjny dotyczący wyprawy.
Spotkanie grupy na lotnisku i wylot na wyprawę życia!

Informacja o biletach lotniczych

Jako organizator zajmujemy się rezerwacją biletu dla całej grupy. Cena każdego biletu została skalkulowana według średnich cen przewidzianych na przestrzeni całego roku (do wglądu w ofertach poszczególnych wypraw). Jeżeli bilet będzie droższy, klient zostanie poproszony o stosowną dopłatę, jeżeli tańszy, zwracamy klientowi nadpłatę (zazwyczaj mamy do czynienia z tę drugą sytuacją – im wcześniejsza rezerwacja tym taniej). Korzystamy z usług najlepszych linii lotniczych i najbardziej komfortowych połączeń, oczywiście po uprzednim zaakceptowaniu przez grupę proponowanego połączenia.

Dlaczego my?

MAŁE GRUPY

Kameralne grupy - 6-12 uczestników naszych wypraw - pozwalają na nieskrępowane i komfortowe odkrywanie danych miejsc w przyjacielskiej atmosferze.

NIESZABLONOWE PROGRAMY

Przygotowane programy autorskie, uwzględniające każdy kierunek, dają gwarancję poznania danego miejsca od podszewki oraz zobaczenia zakątków znajdujących się poza turystycznym szlakiem, do których nie docierają inne biura.

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE

Do każdego z naszych klientów podchodzimy w indywidualny sposób, uwzględniając jego potrzeby i zainteresowania, stawiając na elastyczność działań.

AUTENTYCZNOŚĆ

Stawiamy na odkrywanie danego miejsca w sposób możliwie prawdziwy. Wnikając w codzienne życie jego mieszkańców bądź podróżując niekiedy lokalnymi środkami transportu, nie zaliczamy po kolei kolejnych turystycznych wydmuszek. Nasze zwiedzanie odbywa się za każdym razem w sposób świadomy – z poszanowaniem lokalnej kultury i obyczajów.

DOŚWIADCZENI PILOCI

Każdy z naszych pilotów może się pochwalić ogromną wiedzą dotyczącą odwiedzanych przez nas miejsc, ich historii i kultury, oraz doświadczeniem w pilotowaniu grup turystycznych. Piloci naszych wypraw mieszkają na stałe w odwiedzanych przez nas krajach. Pilot opiekuję się grupą i jest do jej dyspozycji cały czas od odbioru z lotniska aż do zakończenia wyprawy.

LOKALNA KUCHNIA

Stołujemy się zawsze w lokalnych restauracjach, serwujących dania przygotowane według miejscowych tradycji kulinarnej i w miejscach uczęszczanych przez lokalsów, co gwarantuje jakość i autentyczność miejscowej kuchni.

PRZEJRZYSTE KOSZTY

Wszystkie podane przez nas ceny wypraw są kosztami całkowitymi, naszych klientów nie spotykają zatem nieprzyjemne niespodzianki w postaci ukrytych kosztów dodatkowych. Wszystkie informacje dotyczące naszych cen i zawartych świadczeń zostały opisane transparentnie w ofertach poszczególnych wypraw.

KOMFORT

Dbamy o to, by każda z naszych wypraw była maksymalnie komfortowa dla naszych klientów. Korzystamy z najwygodniejszych środków transportu, nie rezygnując z przygody jak, na przykład, w przypadku podróży nocnym pociągiem sypialnym czy miejskie rajdy tuk-tukami. Śpimy w sprawdzonych hotelach, a dbając o portfel naszych uczestników wybieramy najrozsądniejsze opcje.

BEZPIECZEŃSTWO I ZAUFANIE

Big Planet jest stworzony przez entuzjastów mających doświadczenie w podróżowaniu i organizacji wypraw, co gwarantuje profesjonalizm i satysfakcję naszych klientów. Nasze biuro podróży jest wpisane do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych, a także posiada gwarancję ubezpieczeniową na rzecz klientów firmy Signal Iduna.

Facebook
Konto na Instagramie